Aliuminio lydiniai

Pagrindiniai aliuminio lydinių legiravimo elementai yra varis, magnis, silicis, magnanas ir cinkas.

Aliuminio lydiniai skirstomi dvejopai:

Pagal produkcijos gamybos būdą (į deformuojamuosius ir liejamuosius)
Pagal terminį apdorojimą (į termiškai stiprinamuosius ir į termiškai nestiprinamuosius)

Pagal cheminę  sudėtį aliuminio lydiniai skirstomi į šias grupes:

1*** – beveik gryno aliuminio lydiniai (99%). Tai itin lengvi lydiniai, kurie gali būti grūdinami. Paprastai jie naudojami gaminiams, kurie bus eksploatuojami patalpose (užrašų lentelės, vidinės sienos ir pan.). Dažniausiai pasitaikantis lydinys – 1050.

2*** – aliuminio ir vario lydinys, dar vadinamas – duraliuminiu. Gali būti grūdinamas įvairiais lygiais.

3*** – aliuminio ir mangano lydinys, kuris yra lengvai apdirbamas, atsparus rūdijimui, taip pat gali būti valcuojamas bei grūdinamas. Plačiai naudojamas fasado plokščių bei stogo skardų gamyboje.

4*** – aliuminio ir silikono lydinys, dar vadinamas – siluminu. Medžiaga pasižymi itin aukštu standumu, yra sunkiai formuojama. Tai rečiau sutinkamas lydinys. Jis dažniausiai naudojamas gaminant sunkiai deformuojamus produktus.

5*** – aliuminio ir magnio lydinys. Visi šios grupės lydiniai yra lengvai virinami ir atsparūs rūdijimui, todėl dažnai naudojami laivų gamyboje. Dažniausiai pasitaikantys lydiniai – 5754, 5083.

6*** – aliuminio, magnio ir silikono lydinys. Lengvai apdirbama medžiaga, gali būti grūdinama. Tai yra dažniausiai naudojamas aliuminio lydinys, iš kurio gaminami: profiliai, vamzdžiai, strypai ir kt. Dažniausiai pasitaikantys šios grupės lydiniai yra 6060, 6082.

7*** – aliuminio ir cinko lydinys. Cinkas leidžia pasiekti didžiausią medžiagos tvirtumą grūdinimo metu, palyginus su kitomis medžiagomis. Šis lydinys plačiai naudojamas orlaivių gamyboje ir pan.

8*** – aliuminio ir kitų medžiagų lydiniai, kurie nebuvo minėti aukščiau. Tai gali būti aliuminio ir ličio lydinys, kuris yra naudojamas elektronikos pramonėje ar kitų metalų lydiniai.

Europoje aliuminis ir jo lydiniai pagal standartus: EN 1780-1, EN 1780-2, EN 1780-3. Techniškai grynas aliuminis pagal standartą LST EN 573 žymimas raidėmis Al ir skaičiais, rodančiais aliuminio kiekį.

Rusijoje techniškai grynas aliuminis žymimas raide A ir skaičiais, rodančiais keliomis procento dalimis aliuminis yra grynesnis kaip 99 %; pavyzdžiui, užrašas A99 atitinka yra 99 % Al.