Aliuminio savybės

LENGVUMAS

Aliuminio tankis yra 2,7 d/cm3 – tai sudaro maždaug vieną trečiąją plieno tankio. Sidabriškai baltos spalvos metalas. Lydymosi temperatūra 660 oC. aliuminis iki 3 kartų lengvesnis už plieną.

ELEKTROS IR ŠILUMOS LAIDUMAS

Aliuminis yra labai geras šilumos ir elektros laidininkas, todėl tinka naudoti elektrotechnikos detalių, taip pat įvairių tipų radiatorių gamyboje. Aliuminio gaminių paviršiuje susidaro tanki ir tvirta Al2O3 oksido plėvelė, apsauganti aliuminį nuo korozijos atmosferoje, vandenyje, koncentruotoje azoto ir daugelyje organinių rūgščių bei kitose terpėse. Aliuminio šiluminis laidumas prie 27 oC temperatūros – 237 W/(m•K). Aliumininis laidininkas, turintis tokias pačias laidumo savybes kaip varinis laidininkas, sveria maždaug per pusę mažiau nei pastarasis. Aliuminio šiluminis laidumas prie 27 oC temperatūros – 237 W/(m•K).

ATSPARUMAS KOROZIJAI

Aliuminis yra atsparus korozijai koncentruotose azoto ir sieros rūgštyse, vandenyje, vandens tirpaluose, drėgnose dujose, kai tirpalų pH buo 4 iki 9. Šarminiai tirpalai, kurių pH > 9, greitai suardo aliuminį, sudarydami tirpius aliuminatus. Aliuminis taip pat nepatvarus rūgštyse, neturinčiose oksiduojančių savybių.

Esant žemai temperatūrai aliuminis netampa trapus, jo atsparumas padidėja. Esant aukštai temperatūrai metalo atsparumas sumažėja. Jei temperatūra nuolatos yra aukštesnė nei 100º C, atsparumas sumažėja gana smarkiai, todėl konstrukcijos kūrimo stadijoje reikia į tai atsižvelgti. Kai aliuminis reaguoja su ore esančiu deguonimi, susiformuoja labai plonas oksido sluoksnis – tik kelių šimtųjų µm storio (µm yra viena tūkstantoji milimetro dalis). Sluoksnis yra labai tankus ir gerai apsaugo nuo korozijos. Pažeistas sluoksnis turi savybę atsistatyti.

Atsparumas korozijai ir laidumas šilumai bei elektrai gerai žinomi ir patvirtinti praktikoje.

ILGINIS IŠSIPLĖTIMAS

Palyginus su kitais metalais, aliuminis turi sąlyginai didelį ilginio išsiplėtimo koeficientą. Į tai reikia atsižvelgti kuriant kai kuriuos modelius.

MAGNETIŠKUMAS

Aliuminis yra nemagnetinis, tiksliau, paramagnetinis metalas.

SUJUNGIMAS

Profiliams dažnai taikomas suvirinimo metodas. Be to, dažnai naudojami gerai išbandyti sulydymo ir suvirinimo trintimi, sukibimo ir suleidimo metodai.

MAŠININIS APDOROJIMAS-FORMAVIMAS

Aliuminis gali būti apdorojamas šiomis technologijomis:

Apdirbimo būdas ir režimai pasirenkami pagal aliuminio lydinio cheminę sudėtį, ruošinių struktūrinę būseną ir paskirtį.

Mašininio apdorojimo metu sunaudojama mažai energijos. Iš esmės, aliuminį galima perdirbti ir panaudoti naujuose gaminiuose neribotai – kokybė nenukenčia. Be to, perlydymo procese prarandama tik keletas procentų metalo.

Aliuminio perdirbimo pranašumas aplinkosaugos atžvilgiu yra energijos tausojimas. Perlydant aliuminį sunaudojama tik penki procentai energijos, reikalingos pagaminti naują (pirminį) metalą. Jį galima perdirbti daugybę kartų neprarandant jo kokybės

EKRANAVIMAS-EMC

Aliumininės dėžės efektyviai atstumia arba ekranuoja elektromagnetines bangas.

Aliuminis buvo apdovanotas nepaprastai daugeliu teigiamų savybių, todėl aliuminis, po geležies, yra plačiausiai vartojamas metalas. Taigi, visai nenuostabu, kad kai kurie žmonės aliuminį vadina ateities metalu.